Upały – dlaczego musisz pić więcej wody?
Upały – dlaczego musisz pić więcej wody?

Upały – dlaczego musisz pić więcej wody?

W upalne dni wzrasta ryzyko odwodnienia. Nasz organizm, aby poradzić sobie z wysokimi temperaturami uruchamia własne mechanizmy termoregulacji, żeby się „nie przegrzać”, to dlatego się pocimy. Jeśli jednak nie uzupełniamy płynów utraconych wraz z potem, to zaburzamy działanie mechanizmów, które pomagają nam obniżyć temperaturę ciała, czego konsekwencją jest jej wzrost. Takie działanie może przyczyniać się do spadku apetytu, problemów z koncentracją, czy udaru cieplnego, które są częste w upały.

Nasze zapotrzebowanie na wodę w upalne dni może wzrosnąć nawet o 1 l. Czyli w przypadku dorosłych kobiet będzie to nawet 2,5-3 l, a u mężczyzn do 3,5 l wody dziennie. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić czy pijesz wystarczająco dużo wody, to zajrzyj tutaj, podpowiemy Ci jak to sprawdzić.

Co pić w upały?

Zrób własną wodę smakową! Wody smakowe ze sklepu często mają więcej cukru niż napoje typu coca-cola, dlatego warto zrobić własną wodę. Możesz dodać do niej np. cytrynę z miętą, maliny lub truskawki z miętą, ulubione owoce pokrojone w mniejsze kawałki (arbuza, melona itp.), dodać plasterki ogórka, plasterki cytrusów z gałązkami rozmarynu lub świeżym imbirem, plasterki limonki z miętą, czy plasterki cytryny z rozmarynem. Zrób od razu większą ilość w dzbanku lub butelce. A przed wypiciem wstaw do lodówki na kilka godzin, żeby woda „naciągnęła” smak dodatków i była smaczniejsza.

Przygotuj smoothie owocowo-warzywne. Zmiksuj ulubione owoce i warzywa – szpinak, jarmuż, ogórek itp., dodaj wodę i kostki lodu.

Zrób mrożoną herbatę. Zaparz ulubioną herbatę – czarną, zieloną, czy owocową. Odstaw ją do wystudzenia, dodaj świeże owoce, plasterki cytrusów, listki mięty i kostki lodu. Możesz zrobić od razu więcej mrożonej herbaty, przelej ją do szklanych butelek i przechowuj do kilku dni w lodówce. Zamiast herbaty zaparz ulubione zioła – lipę, miętę, czystek itp.

A może mrożona kawa? Zaparz kawę, dodaj mleko i kostki lodu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego odżywiania? Umów się na wizytę do naszych specjalistów.

Dietetyk Góra

MGR DOMINIKA KURC

Dietetyk z wieloletnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ukończyła również wrocławską Akademię Wychowania Fizycznego i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Od kliku lat prowadzi własnego bloga, na którym dzieli się wiedzą z zakresu dietetyki i szeroko pojętego zdrowego stylu życia.  

Zdjęcia od chandlervid85 i frimufilms.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *