Kardiolog

Kardiologia to dziedzina medycyny zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń układu sercowo-naczyniowego u osób w każdym wieku. Poradnia kardiologiczna Centrum Medycznego NOVIMED w Górze udziela kompleksowej pomocy każdej osobie podejrzewającej u siebie problemy układu krążenia lub zmagającej się z nimi.

KARDIOLOG

dr n. med. Bartosz Szafran

kardiolog

Specjalista kardiologii i chorób wewnętrznych, z ponad 20-letnim doświadczeniem. Kierownik Oddziału Dziennej Ambulatoryjnej Rehabilitacji Kardiologicznej, Kierownik Pracowni Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Centrum Kardiologicznego PRO CORDE we Wrocławiu. Członek Zarządu Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny PTK. Uznany specjalista w leczeniu pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, przewodnictwa, niewydolnością układu krążenia oraz wszczepionymi stymulatorami/kardiowerterami. Zajmuje się też kardiologią sportową, posiada uprawnienia do orzekania o zdolności do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież (certyfikat PTMS). Laureat plebiscytu Kardiolog Roku 2018. Przewodniczący Sekcji EKG Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dr n. med. Bartosz Szafran prowadzi liczne warsztaty i szkolenia z zakresu interpretacji EKG, również dla lekarzy POZ, jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów o tematyce związanej z EKG w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych.

KARDIOLOG – ECHOKARDIOGRAFIA

dr n. med. Agata Kaczmarzyk – Radka

W Centrum Medycznym NOVIMED w Górze wykonujemy USG serca (echo serca) oraz badanie EKG. USG serca umożliwia obrazowanie struktur serca oraz naczyń krwionośnych w jego pobliżu (aorta, tętnica płucna) przy użyciu ultradźwięków. Dokładniej mówiąc, lekarz specjalista jest w stanie ocenić m.in. grubość ścian serca, funkcjonowanie zastawek, wielkość przedsionków i komór oraz kurczliwość serca. Badanie jest nieinwazyjne oraz w pełni bezpieczne, także dla osób przewlekle chorych i kobiet ciężarnych.

Wizyta u kardiologa – jak wygląda?

Wizyta u kardiologa ma wiele składowych – od prostych badań (pomiar ciśnienia tętniczego, osłuchiwanie serca, ocena wysycenia krwi tlenem) do tych bardziej złożonych (EKG serca, USG serca, RTG klatki piersiowej, Holter EKG, test dopplerowski). Jeśli jest to konieczne wykonuje się bardziej inwazyjne badania, np. próbę wysiłkową. Mając dokładny obraz stanu zdrowia pacjenta, lekarz kardiolog dobiera najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą formę leczenia. Od serca zależy, jak funkcjonować będzie cały organizm – nie czekaj, aż Twój stan zdrowia się pogorszy. Umów się na wizytę telefonicznie lub osobiście.

Kiedy zapisać się do kardiologa?

Wizyta u kardiologa wskazana jest w momencie wystąpienia następujących objawów:

Echokardiografia - co to takiego?

Echokardiografia (tzw. echo serca) jest rodzajem badania ultrasonograficznego, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, emitowane przez głowicę (sondę) ultrasonograficzną. Emiter wysyła falę w stronę badanego ośrodka, która odbija się na granicy ośrodka i wraca do odbiornika. Echo ułatwia wykrycie przebytego zawału, obecność skrzepliny, nowotworu serca, płynu w osierdziu (czyli w worku, w którym znajduje się serce). Badanie echokardiograficzne jest obok EKG najważniejszym badaniem w pracy kardiologa oraz niejednokrotnie kardiochirurga.

Wskazania do zrobienia USG serca

Echokardiografię wykonuje się m.in. u osób skarżących się na duszność czy ból w klatce piersiowej. To pozwala potwierdzić (lub wykluczyć) kardiologiczną przyczynę tych dolegliwości. Ultrasonografia serca służy też monitorowaniu przebiegu chorób układu krążenia i ocenie skuteczności terapii. Wskazaniem do echa serca są m.in.:

Ocena kardiograficzna często potrzebna jest także w przypadku chorób pozasercowych. Zleca się ją np. osobom z cukrzycą, chorobami płuc, nerek czy po udarze mózgu. USG serca wykonywane jest również przed planowymi operacjami. Przeprowadza się je też u chorych poddawanych niektórym rodzajom leczenia onkologicznego.

Jak przebiega echokardiografia - badanie echo serca?

Pacjent kładzie się na lewym boku, z lewą ręką pod głową. Prawą rękę układa wzdłuż tułowia. Następnie osoba wykonująca echo serca przykłada do klatki piersiowej głowicę ultradźwiękową aparatu z żelem.

Dzięki odpowiedniemu dociśnięciu głowicy i poruszaniu nią uzyskuje się optymalne obrazy serca. W niektórych przypadkach UKG serca wykonywane jest z użyciem tzw. kontrastu, który wstrzykuje się do żyły pacjenta. Obrazy z echokardiografii są zapisywane w postaci cyfrowej, nagrań wideo, ewentualnie zdjęć, w celu późniejszych porównań.

Ile trwa badanie echo serca?

Echokardiografia przezklatkowa i echokardiografia z dopplerem trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Echo serca przezprzełykowe to czas ok 10-15 minut. Natomiast echo serca obciążeniowe trwa od 30 do 60 minut.