Jak leczyć bruksizm? Wybierz botoks!
Jak leczyć bruksizm? Wybierz botoks!

Jak leczyć bruksizm? Wybierz botoks!

Co to jest bruksizm? To oficjalna nazwa określająca problem z zaciskaniem szczęk i zgrzytaniem zębami. Jeśli robisz to zbyt mocno, to cierpisz na bruksizm. Jak leczyć bruksizm? Jakie są objawy? Czy wiesz, że odpowiedzią na Twoje problemy może być kojarzony przede wszystkim z medycyną estetyczną – BOTOKS?

Być może cierpisz na:

 • szumy uszne
 • częste bóle głowy i szczęki
 • zawroty głowy
 • ścieranie się zębów
 • lub „kwadratową” szczękę?

Oczywiście nie musisz mieć wszystkich tych objawów na raz. Ale jeśli masz chociaż jeden z nich, to skutecznie obniża to jakość Twojego życia.  Na szczęście zastosowanie botoksu to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w leczeniu bruksizmu.

Jak sprawdzić czy masz bruksizm?

Żeby sprawdzić czy masz bruksizm wykonaj te kroki po kolei:

 1. Zlokalizuj palcami mięsień żwacz po jednej stronie twarzy – znajduje się on na kącie żuchwy, mniej więcej pod uchem.
 2. Zaciśnij mocno zęby – poczujesz jak żwacz napina się. Popraw jeszcze palce żeby były na środku mięśnia.
 3. Zaciskaj i rozluźniaj mięśnie – sprawdź to zarówno po lewej, jak i prawej stronie twarzy.

Jeśli w trakcie zaciskania szczęki, żwacze bardzo mocno napinają się i „odznaczają” pod palcami – to z dużym prawdopodobieństwem masz ten problem

Jak leczyć bruksizm z pomocą botoksu?

Specjalista medycyny estetycznej wstrzymuje botoks w mięśnie żwacze, które znajdują się w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego. Zabieg wprowadzenia botoksu w żwacze trwa dosłownie kilka minut i jest bezbolesny. A po zabiegu możesz wrócić do swoich codziennych zajęć.

Zabieg wstrzyknięcia botoksu powoduje delikatne osłabienie mięśni, dzięki czemu mocne zaciskanie szczęk nie jest możliwe. Działanie botoksu na bruksizm nie daje żadnych niepożądanych wrażeń, a efekt jest zauważalny w ciągu kilku dni po wykonania zabiegu i utrzymuje się średnio od 6 do 8 miesięcy. Czas działania botoksu zależy od zdolności regeneracji włókien nerwowych.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się jak możesz leczyć bruksizm i przestać zgrzytać zębami, to podpowiadamy – za pomocą botoksu! W Centrum Medycznym NOVIMED w Górze zajmujemy się tym profesjonalnie, a co równie ważne bezpiecznie dla Twojego zdrowia.

Efekt po zabiegu

Głównym efektem po zabiegu jest zmniejszenie bólu i obniżenia napięcia mięśni, które pojawia się już w ciągu 3 do 7 dni i utrzymuje się do 6-8 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg należy wykonać ponownie. Po 2 letniej terapii pacjenci odczuwają wyraźną poprawę, zmniejszenie objawów bólowych oraz redukcję zgrzytania zębami. Efektem dodatkowym leczenia jest estetyczna zmiana wyszczuplenia rysów twarzy.

Zalecenia pozabiegowe

Przez kolejne kilka tygodni po zabiegu należy unikać innych zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień oraz zabiegów laserowych, korzystania z solarium oraz sauny. Osłabiają one i skracają czas działania botoksu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazania obejmują niedużą grupę pacjentów, którym zabieg z użyciem botoksu jest odradzany.  Wyróżniamy wśród nich:

 • ciążę i okres laktacji
 • przyjmowanie antybiotyków, leków immunosupresyjnych
 • aktywną infekcję skórną w miejscu zabiegu
 • zaburzenia nerwowo-mięśniowe

Zdjęcie od Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *