Proktolog

Proktolog to lekarz specjalista, który specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce chorób związanych z końcowym odcinkiem układu pokarmowego. Osoby z dolegliwościami dotykającymi jelita grubego, odbytu, odbytnicy czy kanału odbytu powinny zwrócić się o pomoc do tego specjalisty.

W poradni proktologii Centrum Medycznego NOVIMED w Górze oferujemy Państwu szeroki zakres usług medycznych. Nasi specjaliści zadbają o Państwa zdrowie na każdym etapie leczenia – począwszy od pierwszej wizyty i wnikliwego wywiadu medycznego, poprzez indywidualnie dobrane leczenie.

lek. med. Mateusz Kaczewiak

Chirurg Góra

Ukończył  kierunek lekarski na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Staż podyplomowy odbył w Szpitalu Powiatowym w Szczecinku. Doktor Mateusz większość szkolenia specjalizacyjnego odbył w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie na Oddziale Chirurgii Ogólnej. Ostatni rok specjalizacji spędził na oddziale Chirurgii Szpitala Powiatowego w Rawiczu, gdzie wykonywał operacje z zakresu chirurgii naczyniowej i chirurgii wątroby. 

Obecnie pracuje w Szpitalu Wielospecjalistycznym Orthos w Komorowicach koło Wrocławia oraz w Szpitalu w Gostyniu. Dodatkowo prowadzi poradnię konsultacyjno-zabiegową w ośrodku SALUS w Miejskiej Górce.

Specjalizuje się w chirurgii laparoskopowej i endoskopowej, którymi to zajmuje się od początku swojej kariery lekarskiej.

Objawy, które wymagają konsultacji z proktologiem

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Wizyta u proktologa przebiega szybko i skupia się na diagnozie oraz ustaleniu odpowiedniego leczenia. Podobnie jak w przypadku innych specjalistów, proktolog przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem, analizuje wyniki badań, zarówno te już posiadane, jak i te dostarczone przez pacjenta, oraz może zdecydować się na dodatkowe badania, najczęściej przeprowadzane per rectum.

Dla wielu pacjentów wizyta u proktologa może być stresująca, a pytania zadawane przez lekarza mogą być postrzegane jako krępujące. Jednakże warto pamiętać, że schorzenia jelita grubego i odbytu są chorobami, tak samo jak inne schorzenia układu krążenia czy oddechowego. Wspólnym celem pacjenta i lekarza jest znalezienie najlepszej terapii oraz działanie na rzecz ogólnego dobra pacjenta. Kluczowym elementem tego procesu jest szczerość i otwartość, które pozwalają na skuteczne postępowanie lecznicze i poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Wizyta u proktologa pod kątem przygotowania, nie różni się bardzo od tej u lekarzy innych specjalizacji.  To, na co pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę przed wizytą, to higiena osobista. Można również stosować lekkostrawną dietę i przyjmować dużo płynów, by zapewnić prawidłową perystaltykę jelit i wypróżnianie.